Weselne gry plenerowe to świetna atrakcja nie tylko dla najmłodszych uczestników wesela, ale także dla dorosłych. Można je wykorzystać na weselu, ale także na poprawinach, aby zaangażować gości do zabawy i sprawić, że będzie to dla nich niezapomniany dzień. Aby móc zorganizować taką atrakcję wystarczy kawałek ogrodu, który przynależy do sali weselnej.
Poznaj 8 plenerowych gier weselnych, które doskonale sprawdzą się latem, na przyjęciach plenerowych, ale także tych organizowanych na sali weselnej. Będą one doskonałą atrakcją oraz pretekstem do tego, aby odetchnąć nieco od tańca i spędzić czas na świeżym powietrzu.
Weselne gry plenerowe – inspiracje
1. Maxi Jenga
Jenga to gra, którą z pewnością zna każdy gość weselny. Zasady zabawy są bardzo proste, a sama rozgrywka może dostarczyć weselnikom sporo emocji i śmiechu. Chodzi o to, aby stworzyć wieżę z drewnianych klocków.
Każdy uczestnik, ma za zadanie wyciągnąć jeden klocek i położyć go na szczycie wierzy. Osoba, która po wyjęciu klocka sprawi, że wieża się przewróci, przegrywa.
Aby nieco uatrakcyjnić całą tę grę, stwórz Jengę w wersji maksi. Cała wieża może mieć wysokość ponad 100 cm, co z pewnością zaskoczy uczestników wesela. Na drewnianych klockach można wypalić datę ślubu lub np. Wasze inicjały.
2. Ringo
Ringo to gra zespołowa, która polega na trafieniu gumowym kółkiem w jeden z ustawionych w odpowiedniej odległości kołków. W tej grze może wziąć udział dowolna liczba osób, dlatego jest to gra, która może zaangażować wszystkich uczestników wesela.
Podczas rundy każdy gracz wykonuje 2 rzuty. Do zabawy potrzebnych będzie kilka zestawów różniących się od siebie kółek lub podków. Cała rozgrywka trwa aż do momentu, w którym uczestnik lub zespół zdobędzie 21 punktów.
Taką grę możesz wykonać samodzielnie lub zamówić cały zestaw do ringo przez internet. Zasady rozgrywki także znajdziesz na stronach internetowych poświęconych tej grze. Pamiętaj, że możesz je nieco zmodyfikować na potrzeby swojego wesela.
3. Kółko i krzyżyk
Kółko i krzyżyk to kolejna kultowa gra, której zasady zna każdy z nas. Tę grę również możesz stworzyć w wersji maksi na trawniku, który znajduje się w ogrodzie przynależącym do sali weselnej. Wystarczy, że z grubego sznurka stworzysz pole do gry a kółko i krzyżyk wytniesz ze sklejki lub namalujesz je na kamieniach. Możliwości jest naprawdę sporo.
W tę grę mogą zagrać zarówno dorośli, jak i dzieci, ponieważ nie wymaga ona dużego wysiłku i znajomości skomplikowanych zasad. Jako dodatek do pozostałych weselnych gier plenerowych kółko i krzyżyk w wersji maxi sprawdzi się doskonale.
4. Domino
Kolejną propozycją na weselne gry plenerowe jest domino. Tak samo, jak w przypadku Jengi czy gry kółko i krzyżyk najlepiej będzie je wykonać w powiększonej wersji. Klocki domino możesz przygotować z tekturowych pudełek lub drewna.
Wystarczy, że na elemencie przypominającym prostokątny klocek namalujesz kropki – identyczne jak na dominie. Taką grę można umieścić w wiklinowym koszyku lub pudełku ozdobionym w stylu przewodnim uroczystości.
Każda osoba, która będzie chciała zagrać w grę, będzie mogła po prostu podejść do pudełka i ustawić domino. Największą frajdę z takiej zabawy będą miały najprawdopodobniej dzieci, jednak także dorośli mogą zainteresować się układaniem klocków.
5. Rzutki
Zasad gry w rzutki z pewnością nie trzeba nikomu tłumaczyć. Chodzi o to, aby trafić w sam środek tarczy, aby zdobyć największą ilość punktów. Tarczę można stworzyć samodzielnie lub w razie konieczności kupić, lub wypożyczyć gotową. Dobrym pomysłem będzie ozdobienie rzutek w taki sposób, aby nawiązywały one do wesela.
Pamiętaj, aby obok każdej gry – także tej w rzutki przygotować kilka arkuszy papierów oraz długopisy. W razie potrzeby warto też przygotować instrukcje do każdej gry. Dzięki temu goście będą mogli zapisywać wyniki oraz w pełni cieszyć się rozgrywką bez konieczności szukania zasad w internecie.
6. Cornhole
Kolejnym pomysłem na weselne gry plenerowe jest mniej znany w naszym kraju cornhole. Polega to na rzucie woreczkiem wypełnionym kukurydzą w otwór, który wycięty jest w specjalnej tarczy. Osoba, która trafi do celu, otrzymuje 3 punkty. W tej grze musi brać udział przynajmniej dwóch graczy, co sprzyja integracji weselników.
Dobrym pomysłem jest zainicjowanie stworzenia drużyn, w których będzie parzysta liczba osób. Wygrywa zespół lub uczestnik, który zdobędzie 21 punktów. Runda kończy się, gdy wszyscy zawodnicy wykonają swoje rzuty.
Planszę do gry w cornhole można wykonać z drewnianej płyty, na której można namalować imiona, datę ślubu, cytat i wiele innych rzeczy. Warto ozdobić ją w stylu przewodnim uroczystości, aby pasowała do innych dekoracji oraz atrakcji.
7. Bule
To bardzo popularna we Francji gra, która nie wymaga od uczestników zbyt wiele wysiłku. Proste zasady pozwalają na zaangażowanie w rozgrywkę osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i seniorów. Do tej weselnej gry plenerowej niezbędne są metalowe kule oraz drewniany lub plastikowy cel, do którego będzie trzeba trafić.
W tę grę można grać drużynowo, co będzie najlepszym rozwiązaniem podczas wesela. Liczba kul, którą otrzymuje zawodnik, zależna jest od przyjętego podziału. Trzy bule trafiają do grających na własny rachunek i par. Z kolei dwie sztuki przypadają tripletom. Do gry w bule najlepszy jest teren bez trawy, a zabawa rozpoczyna się od rzucenia tzw. “świnką” z ustalonego miejsca.
Zadanie jest proste – należy umieścić swoje kule jak najbliżej celu. Maksymalnie można zdobyć 13 punktów. Więcej zasad znajdziesz w internecie, a cały zestaw możesz zamówić na popularnych serwisach aukcyjnych lub wypożyczyć na czas trwania wesela od firmy, która się tym zajmuje.
8. Bierki
Bierki to weselna gra plenerowa, która wymaga od uczestników skupienia i dużej precyzji – warto więc zaproponować ją na samym początku uroczystości. Chodzi o to, aby ułożyć patyczki w dłoniach pionowo i puścić je z rąk – w taki sposób pomieszają się, co utrudni dalszą grę. Mianowicie chodzi o to, aby każdy z graczy po kolei wyciągał patyczek, ale bez poruszenia drugiego. Do wyjmowania można użyć dłoni lub zdobytych wcześniej bierek.
Bierki powinny mieć różne kolory oraz końcówki, aby móc później obliczyć kto zdobył ile punktów. W momencie, gdy gracz, próbując wyciągnąć bierkę, poruszy inne, musi skończyć swoją kolejkę. Wygrywa osoba, która po zebraniu wszystkich bierek będzie miała najwięcej punktów.
Grę można kupić przez internet w powiększonej wersji, która mierzy nawet 100 cm i zawiera kilkadziesiąt patyków. W opakowaniu powinna znajdować się punktacja oraz instrukcja, która rozjaśni zasady gry wszystkim jej uczestnikom.