Nie ma co ukrywać, że większość par młodych organizuje swój wielki dzień wiosną lub latem. Często zapominamy o tym, jakie możliwości dają nam jesienne miesiące – wrzesień lub październik, to dobry czas na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak”. Jesień to doskonała pora na ślub, pełna jest ciepłych barw, darów natury i kojarzy się z przyjemnymi rzeczami takimi jak koc, pachnący cynamon czy ciepła czekolada.
Wesele organizowane jesienią w Polsce może być naprawdę piękne i podbija serca coraz większej ilości osób. Klimat, który wtedy panuje, doskonale sprawdzi się podczas celebrowania miłości. Zobacz, o czym warto pamiętać i jakich elementów nie może zabraknąć podczas jesiennego ślubu.
Plusy i minusy organizowania ślubu jesienią
Na samym wstępie warto wspomnieć o plusach i minusach organizowania ślubu jesienią. Jak wiadomo, nie dla każdej pary plusem okaże się to, co dla innej jest oczywistą zaletą. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, musisz poznać zalety i wady takiego rozwiązania.
Zalety jesiennego ślubu:
- Umiarkowana temperatura – organizując ślub i wesele jesienią, nie musisz martwić się o to, że będą wtedy panować wielkie upały. Nie każdy jest zwolennikiem imprezowania, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza.
Tańce i zabawy weselne są wtedy o wiele bardziej męczące, a wysoka temperatura może poważnie dawać się we znaki. Jeśli wolisz chłodniejsze miesiące i nie chcesz się zgrzać podczas najmniejszego ruchu to ślub i wesele jesienią, to bardzo dobry pomysł.
- Oszczędności – mimo że jesień jest piękną porą roku to i tak dalej szczyt sezonu ślubnego przypada na letnie miesiące. Teoretycznie (choć ta tendencja coraz bardziej się zmienia) we wrześniu i w październiku mniej par jest zainteresowanych organizacją ślubu i wesela. Z tego względu można zaoszczędzić nieco na sali weselnej czy innych usługach.
Plusem jest też to, że łatwiej jest też o wolny termin w Kościele, urzędzie oraz u usługodawców. Mają oni wtedy po prostu mniej pracy związanej ze ślubami i szybciej można zorganizować całą uroczystość.
- Piękne okoliczności przyrody – tak jak już wspomnieliśmy, we wrześniu i w październiku masz do dyspozycji sporo darów natury – jabłka, dynie, wrzosy, szyszki, żołędzie itd. Co więcej, z drzew spadają wtedy kolorowe liście, co wygląda naprawdę bajkowo.
Jesienne pary młode mogą być spokojne o dekoracje. Najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie tego, co w tym momencie ma do zaoferowania matka natura.
Wady jesiennego ślubu:
- Krótszy dzień – jesienią dni stają się krótsze, co oznacza, że już ok. godziny 17-18 na dworze będzie ciemno. Dla niektórych osób może to być minus jednak daje to również dużo ciekawych możliwości. Im szybciej zapadnie zmrok, tym szybciej sala weselna będzie mogła rozświetlić się romantycznymi lampkami oraz blaskiem świec z lampionów.
Krótszy dzień nie jest więc dużym problemem, ponieważ uroczystość ślubna i tak odbywać się będzie w godzinach, w których jeszcze jest jasno. Wiemy jednak, że wiele par jest zwolennikami wesel, na których słońce zachodzi dopiero w późniejszych godzinach.
- Niepewna pogoda – polska jesień ma wiele twarzy, z jednej strony jest piękna, słoneczna i bardzo klimatyczna, a z drugiej może być szara, deszczowa i bardzo ponura. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, w jaki dzień będziemy mieli do czynienia z jej pierwszą odsłoną.
Organizując ślub i wesele jesienią, trzeba się liczyć ze zmiennością pogody. Jeśli chcesz mieć większą pewność, że aura będzie sprzyjająca, to ślub w letnie miesiące będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
- Ślub w plenerze nie jest wtedy najlepszym pomysłem – organizacja ślubu i wesela w plenerze lub nawet pod namiotem jest dość ciężka jesienią. Jeśli pogoda nie będzie zbyt dobra, to konieczne będzie docieplenie namiotu dużą ilością grzejników. Lepiej więc postawić na tradycyjny ślub i wesele w budynku.
O czym pamiętać organizując ślub jesienią?
Jesienne menu
Menu na jesiennym weselu powinno się nieco różnić od tego, które dostępne jest latem. Przede wszystkim warto postawić na dania, które rozgrzewają i są wykonane z sezonowych produktów. Zupa krem z dyni, gorąca czekolada, herbata z imbirem i cytryną, pieczone jabłka czy dania z dodatkiem leśnych grzybów to strzał w dziesiątkę na jesiennych uroczystościach.
We wrześniu i październiku w sklepach jest dostępnych naprawdę wiele pysznych produktów i warto je wykorzystać. Nie ma konieczności, aby ściągać jakieś składniki z innego kraju lub płacić za nie fortunę, jeśli w łatwy sposób można kupić te, które są smaczne i z pewnością zasmakują każdej osobie.





Ślubne stroje
Jesienna moda ślubna różni się trochę od tej, którą można zaobserwować latem. Panna młoda oprócz sukni ślubnej, butów i biżuterii powinna pamiętać także o okryciu wierzchnim. Może to być sweterek, szalik, elegancki płaszcz lub coś dla odważnych – ramoneska lub kurtka jeansowa. Dobrym pomysłem jest też suknia ślubna z długim rękawem oraz dodatki w jesiennych odcieniach takich jak złoto, czerwień i fiolet.
Ważne jest, aby Tobie oraz Twojemu przyszłemu mężowi było ciepło. Jesienią, szczególnie tą późną potrafi być naprawdę chłodno, dlatego wyjście na zewnątrz jedynie w sukni na ramiączkach wykonanej z cienkiego materiału nie jest dobrym pomysłem. Wybierz też zabudowane buty, które nie odkrywają palców i pięt. Lepiej nie ryzykować chorobą podczas pierwszych dni jako małżeństwo.





Kolory i dekoracje
Organizacja ślubu jesienią daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o paletę barw i dekorację. Odcienie czerwonego, pomarańczowego, żółtego, butelkowej zieleni i brązu będą najlepszym rozwiązaniem. Możesz wybrać jeden z tych kolorów i uzupełnić go złotymi dodatkami. Czerp też z natury i wykorzystaj jej dary do ozdobienia Kościoła i sali weselnej.
Jesienią doskonale sprawdzi się styl boho oraz rustykalny. Na sali weselnej nie może zabraknąć świec, lampionów i lampek, które oświetlą salę tuż po zmroku. Motywem przewodnim mogą stać się jesienne liście, wrzosy, jabłka i wiele innych rzeczy. Projektując winietki i zaproszenia weź pod uwagę miesiąc, w którym bierzesz ślub i dopasuj grafikę, do jesiennego motywu przewodniego.




