Każdemu choć raz zdarzyło się narzekać na to co zrobił i że drugi raz postąpiłby zupełnie inaczej. Ten syndrom dopada również panny młode, które często są niezadowolone z niektórych aspektów związanych ze swoim ślubem oraz weselem. Co ciekawe niektórych z tych rzeczy można by było uniknąć.
Oto 6 błędów podczas organizacji ślubu i wesela, które najczęściej popełniają pary młode. Zobacz jak możesz ich uniknąć i dzięki temu zorganizować ten wyjątkowy dzień według swoich oczekiwań.
Najczęstsze błędy przy organizacji ślubu i wesela
1. Brak z góry określonego budżetu
Pierwszym błędem, który przychodzi nam do głowy myśląc o organizacji ślubu i wesela jest źle oszacowany budżet lub jego brak. Niestety wiele par młodych przecenia swoje możliwości finansowe, a później muszą ratować się kredytem lub pożyczką od rodziny. Jak wiadomo powoduje to zbędny stres, a także może opóźnić datę uroczystości.
Wystarczy, że dokładnie obliczycie koszty związane ze ślubem i najpierw odłożycie niezbędną sumę, a dopiero później zaczniecie organizować ślub i wesele.
Oczywiście nie da się co do złotówki wyliczyć ile będą kosztować poszczególne atrakcje i usługodawcy. Jednak mniej więcej będziecie wiedzieć na jakie koszty musicie być gotowi – czy będzie to 10, 20 czy 50 tysięcy złotych.
Jeśli nie chcesz, aby Twój ślub pochłonął więcej pieniędzy niż chcesz na niego przeznaczyć, to określ sumę jaką możesz wydać na poszczególne rzeczy związane ze ślubem. Dzięki temu podczas zakupów i podpisywania umów będziesz wiedzieć na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. Zostaw też małą rezerwę pieniędzy na nieprzewidziane wydatki!
2. Nieprzemyślana lista gości
Podczas ustalania listy gości konieczna jest znajomość budżetu, ponieważ każda dodatkowa osoba na sali weselnej, to dodatkowy koszt. Nie rezygnuj z zapraszania bliskich Ci osób, aby ciąć koszty ale też nie daj się namowom najbliższych, aby zapraszać osoby, których tak naprawdę nie chcesz na swoim ślubie i weselu.
Jeśli uważasz, że zapraszanie dalszej rodziny, której nie widziałaś kilka, a nawet kilkanaście lat nie jest konieczne to po prostu tego nie rób. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze ale także będziesz bawić się z osobami, które naprawdę chcesz zaprosić.
Warto spędzić nad stworzeniem listy gości dłuższą chwilę i razem dojść do porozumienia co do liczby osób, które mają pojawić się na ślubie i weselu. Weź także pod uwagę fakt, że część z gości może odmówić przybycia. Warto więc na zaproszeniu wspomnieć o konieczności potwierdzenia swojej obecności.

3. Uleganie presji rodziców i bliskich
Kolejnym dość popularnym błędem, o którym wspomnieliśmy przy okazji omawiania listy gości jest uleganie presji bliskich osób. Najczęściej są to rodzice, którzy czasem mają zupełnie inną wizję ślubu niż Ty ale może to być także przyjaciółka lub znajomi z pracy. Rada jest jedna – nie ulegaj ich sugestiom jeśli Cię one nie przekonują.
Dzień ślubu i wesela to tylko Wasz dzień, ma być on spełnieniem Waszych marzeń, dlatego zróbcie wszystko po swojemu. Nawet jeśli będzie wiązać się to z chwilowym niezadowoleniem rodziców lub innych bliskich osób. Pamiętaj, że wszystkim i tak nie dogodzisz, a dopasowywanie się do oczekiwań innych w dniu ślubu sprawi, że będziesz nieszczęśliwa.
Jeśli uważasz, że oczepiny są zbędne, a zabawy, które mają podczas nich miejsce Cię zawstydzają, to ich nie rób. Być może niektórym będzie ciężko przełknąć fakt, że zrezygnowaliście z tradycyjnego punktu wesela ale to w końcu Wasze wesele. To samo tyczy się innych rzeczy związanych ze ślubem – dekoracji, sukni ślubnej czy nawet smaku tortu.
4. Brak planu
Organizacja ślubu i wesela to złożone przedsięwzięcie, które wymaga mnóstwa czasu, pieniędzy a także organizacji. Jeśli nie stworzysz harmonogramu przygotowań i nie będziesz kontrolować tego co już zrobiłaś, a co jeszcze przed Tobą, to bardzo szybko możesz zacząć popełnić błędy i niepotrzebnie się denerwować.
Jeśli chcesz uniknąć stresu związanego z tym, że o czymś zapomniałaś lub czegoś nie zrobiłaś na czas to stwórz specjalny dziennik, kalendarz lub dokument w excelu. Ważne, aby pomogło Ci to w uporządkowaniu spraw związanych ze ślubem i rozpisaniu krok po kroku czym musisz się zająć.
Zadania, które masz już za sobą możesz odhaczać i co jakiś czas kontrolować co jeszcze zostało Ci do zrobienia. Uwierz, że bardzo ułatwi Ci to organizację ślubu i wesela i sprawi, że szybciej dobrniesz do tego wymarzonego dnia. Warto także stworzyć “scenariusz ślubu”, aby wiedzieć co i o której godzinie ma się odbyć tego dnia. Bez pośpiechu będziesz mogła zrobić makijaż, fryzurę, a także zapanować nad całym weselem.

5. Robienie wszystkiego samodzielnie
Kolejnym błędem podczas organizowania ślubu i wesela jest branie wszystkich obowiązków tylko na swoje barki. Niektóre panny młode czują się niezręcznie prosząc bliskich o pomoc lub nie chcą wydawać pieniędzy na profesjonalnego wedding plannera. Pamiętaj jednak, że w wielu sytuacjach dodatkowe ręce do pracy sprawią, że będziesz mogła odpocząć lub po prostu zająć się ważniejszymi sprawami.
Nie bój się prosić znajomych oraz rodziny o drobne przysługi. Ktoś może odebrać za Ciebie alkohol i tort . Ktoś inny z kolei z przyjemnością zajmie się dekoracją Kościoła i szukaniem firm, które zajmują się tworzeniem zaproszeń ślubnych. Uwierz, że dla większości osób branie czynnego udziału w przygotowaniach do Twojego ślubu będzie wyróżnieniem. Ty będziesz mogła chwilę odsapnąć i nacieszyć się przyjemniejszymi aspektami planowania tego dnia np. przymiarkami sukni ślubnej.
6. Nieczytanie umów
Każdą umowę przed podpisaniem należy dokładnie sprawdzić pod kilkoma kwestiami. Zwróć uwagę na dodatkowe koszty, warunki rezygnacji lub przełożenia terminu usługi oraz nazwę przedpłaty, której dokonujesz – czy jest to zaliczka czy może zadatek. Wbrew pozorom nawet ta ostatnia rzecz ma bardzo duże znaczenie. Szczególnie w kontekście domagania się zwrotu pieniędzy za źle wykonaną usługę lub jej brak z winy usługodawcy.
Umowa stanowi zabezpieczenie nie tylko dla usługodawcy ale także dla Ciebie. Dlatego warto ją przeczytać, aby mieć pewność, że wszystkie warunki współpracy z daną osobą będą Ci odpowiadać. Zapomnij także o umawianiu się z kimś “na słowo”. Niestety nie wszyscy są uczciwi i mogą wykorzystać fakt, że coś nie było zawarte w umowie tylko po to, aby tego nie robić.
Tylko to co zostało zawarte na papierze u podpisane przez obie strony ma znaczenie.
Większość usługodawców ma gotowe wzory umów, które podpisuje z parami. Nie oznacza to jednak, że nie możesz negocjować pewnych punktów umowy i stworzyć nowej wersji tego, co zostało Ci zaproponowane. Lepiej jest szukać dłużej współpracy na lepszych zasadach niż podpisywać pierwszą niekorzystną umowę, która zostanie Ci zaproponowana.